کاربردهای متنوع انواع تگ NFC در دنیای امروز

به زودی، تمام جهان به تجربه دیجیتالی همه جانبه تبدیل می شود. NFC مانند بلوتوث و وای فای اساساً تکنولوژی پیشگام نیست بلکه استاندارد ارتباطات رادیویی بی سیم است. در حقیقت NFC نسخه جدیدتری از RFID می باشد که امکان ارتباط کوتاه برد دستگاه ها را با یکدیگر فراهم می کند. در آینده نزدیک اِن‌اف‌سی بیشترین تاثیر را در نحوه استفاده ما از موبایل‌ هایمان خواهد داشت.

با توجه به گسترش روش‌های پرداخت با گوشی‌های همراهی که قابلیت استفاده از NFC را دارند، هر روزه گوشی‌های هوشمند بیشتری با قابلیت ارتباطات NFC به بازار عرضه می‌شود. پس تعجب نکنید اگر هر روز تعداد این تگ‌های کوچکی که در همه‌جا مشاهده می‌کنید، افزایش می‌یابد.

کاربرد تگ NFC در خانه
یک تگ NFC را نزدیک در ورودی خانه بچسبانید تا کارهایی مانند فعال‌کردن وای‌فای، خاموش‌کردن بلوتوث و بلندکردن صدای زنگ را برای شما انجام بدهد. درصورت استفاده از برنامه‌های مناسبی مانند Trigger می‌توانید تگ NFC را طوری برنامه‌ریزی کنید که وقتی در گوشی خود برای بار دوم روی تگ NFC ضربه می‌زنید تا وای‌فای را غیرفعال کنید یا بلوتوث را روشن کنید، تنظیمات به حالت قبلی برگردد.

کاربرد تگ NFC در اتومبیل
اگر در اتومبیل خود رادیو یا هدست سازگار با بلوتوث دارید، استفاده از تگ NFC زندگی شما را ساده‌تر خواهد کرد. تگ NFC می‌تواند بلوتوث شما را روشن کند تا گوشی هوشمند به‌طور خودکار به رادیو یا هدست متصل شود و لیست آهنگ‌های محبوب‌تان را پخش کند. اگر از GPS گوشی خود برای پیداکردن مسیر استفاده می‌کنید، می‌توانید از تگ NFC برای روشن‌کردن Google Maps و غیرفعال‌کردن چرخش صفحه‌ی نمایش درحین شارژکردن استفاده کنید.

استفاده از تگ NFC برای ورزش‌کردن در آرامش
برای اینکه هنگام ورزش‌کردن تمرکز کامل داشته باشید و مزاحمتی برای‌تان ایجاد نشود، فقط کافی است یک تگ NFC روی کیف ورزشی خود قرار بدهید. این تگ حالت پرواز را روشن و لیست آهنگ‌های ورزشی شما را پخش می‌کند. با استفاده از گزینه‌ی toggle (جابه‌جایی) در زمانی‌ که ورزش شما تمام شده است، می‌توانید با دوباره ضربه‌زدن بر تگ NFC این فرایند را وارونه کنید.

کاربرد تگ NFC روی میز کنار تخت‌خواب برای به‌خواب‌رفتن و بیدارشدن در زمان مناسب
به‌خواب‌رفتن
بدون شک دل‌تان نمی‌خواهد نیمه‌شب از خواب بیدار شوید؛ به همین دلیل است که قبل از رفتن به تخت‌خواب، صدای گوشی خود را قطع می‌کنید یا آن را در حالت پرواز قرار می‌دهید. شما می‌توانید با استفاده از تگ NFC و فقط از طریق یک اپلیکیشن این کار را انجام بدهید. آیا گوشی خود را بر روی یک داک قرار می‌دهید؟ تگ NFC می‌تواند یک اپلیکیشن شبانه (nightstand app) را برای شما اجرا کند تا ساعت و سایر اطلاعات ضروری با نور کم روی گوشی شما نمایش داده شود.

بیدار شدن
تصور کنید به‌موقع از خواب بیدار می‌شوید و به‌زحمت به حمام می‌روید. می‌توانید تگی را برای متوقف‌کردن زنگ گوشی اسکن کنید. به نظر شما ایده‌ی خوبی نیست؟ برای این کار می‌توانید از برنامه‌ی Puzzle Alarm Clock استفاده کنید که از قابلیت تگ NFC برخوردار است.

روشن کردن رایانه از راه دور
این یکی کمی پیشرفته‌تر، ولی عالی است. تصور کنید به خانه می‌آیید و روی یک تگ NFC روی در ورودی ضربه می‌زنید و این تگ به‌طورخودکار رایانه‌ی شخصی یا لپ‌تاپ شما را روشن می‌کند. برای این کار به برنامه‌های زیر نیاز دارید:

– Tasker
– Wol Wake on Lan Wan
– Trigger (formerly NFC Task Launcher)

استفاده از تگ NFC روی جاسوییچی
برای مثال با قراردادن تگ NFC روی جاسوییچی خود می‌توانید در حین حرکت در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید بدون اینکه به وای‌فای نیازی داشته باشید، یا مثلا اجازه بدهید تگ NFC وای‌فای شما را خاموش و صدای زنگ را بلند کند. اگر تگ NFC را در حالت toggle قرار بدهید، وقتی دوباره بر روی آن ضربه می‌زنید، وای‌فای شما را روشن و صدای تلفن را قطع می‌کند.

ایجاد هات اسپات با استفاده از تگ NFC
برای این منظور یک تگ NFC را روی نوت‌بوک، تبلت یا کیف آنها قرار دهید و اجازه بدهید که این تگ، هات‌اسپات وای‌فای گوشی شما را روشن کند. اگر در حال حرکت یا در قطار هستید و به اتصال اینترنت نیاز دارید و می‌خواهید به‌سرعت به چیزی نگاهی بیندازید، این قابلیت تگ NFC می‌تواند بسیار مفید باشد. حتما از گزینه‌ی toggle استفاده کنید تا تگ NFC هات‌اسپات وای‌فای گوشی شما را زمانی‌ که دیگر به آن نیازی ندارید، با یک ضربه‌ی سریع خاموش کند.

صرفه‌جویی در باتری حین سفر با مترو
هنگامی که در مترو هستید معمولا گوشی شما به‌سختی باید برای دریافت سیگنال سلولی جست‌و‌جو کند و این مسئله موجب خالی‌شدن باتری گوشی می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، یک تگ NFC را جایی در ایستگاه مترویی که اغلب از آن استفاده می‌کنید یا روی کیف خود بچسبانید تا این تگ، حالت پرواز گوشی شما را روشن و خاموش کند.

کاربرد تگ NFC در محل‌کار
می‌توانید یک تگ NFC روی میز خود بگذارید تا وای‌فای را روشن کند، صدای گوشی را خاموش کند یا آن را روی حالت هشدار لرزشی یا ویبره قرار بدهد. می‌توانید از این حالت هم فراتر بروید و اجازه دهید تگ NFC برنامه‌ی زمان‌بندی و فهرست کارهایتان را اجرا کند و در فضای کاری‌تان در فوراسکور (Foursquare) check-in کند. وقتی محل کار را ترک می‌کنید نیز می‌توانید از تگ NFC دیگری استفاده کنید و پیام یا ایمیلی را برای همسرتان ارسال کنید و به او اطلاع بدهید که درحال ترک‌کردن محل کار هستید و به‌زودی به خانه خواهید رسید.

تنظیم زمان‌سنج با استفاده از تگ NFC
آیا تابه‌حال پیش آمده است هنگام پختن تخم‌مرغ، فراموش کنید به‌موقع به سراغ آن بروید؟ با استفاده از یک تگ NFC در کنار اجاق گاز می‌توانید زمان‌سنج خود را فعال کنید تا دیگر درزمان‌بندی‌های خود برای آشپزی به مشکل برنخورید. می‌توانید همین ایده را درزمان استفاده از ماشین لباسشویی یا چیزهای مشابه دیگر به‌کار بگیرید.

استفاده از تگ NFC در کیف پول، به‌جای کارت ویزیت
در جلسات، کنفرانس‌ها و سایر رویدادهای تجاری، برقراری ارتباط با دیگران اهمیت زیادی دارد. البته برای این منظور کارت‌های ویزیت فراوانی میان افراد ردوبدل می‌شود، ولی همیشه این خطر وجود دارد که کارت ویزیت شما تمام شود. با استفاده از تگ NFC در کیف پول یا کارت شناسایی گردن‌آویز مربوط به آن رویداد می‌توانید این خطر را از میان ببرید، زیرا با این کار همیشه «کارت ویزیت اضطراری» خود را همراه دارید و دیگران به‌راحتی می‌توانند با اسکن‌کردن آن، اطلاعات مربوط به شما را دریافت کنند. البته می‌توانید در داخل کارت ویزیت خود نیز یک تراشه‌ی NFC قرار بدهید. با این تراشه می‌توانید دیگران را به وب‌سایت شرکت خود ارجاع بدهید یا آدرس فروشگاه خود را در آن ذخیره کنید.

اجرای وظایف Tasker با استفاده از تگ NFC
اگر شما نیز از برنامه‌ی Tasker برای خودکارکردن اقدامات در گوشی خود استفاده می‌کنید، می‌توانید برای اجرای بعضی از این وظایف از تگ NFC استفاده کنید. البته برنامه‌ی Tasker وظایف خود را با استفاده از داده‌های خاصی اجرا می‌کند، ولی برای نمونه این برنامه نمی‌تواند اتاق خواب و آشپزخانه را از هم تشخیص بدهد. در این مورد استفاده از موقعیت شما و Wifi-SSID کافی نیست. بنابراین گاهی استفاده از تگ NFC برای شروع و اجرای وظایف کاملا منطقی و بجاست.

ایجاد امکان استفاده دیگران از وای فای خود با استفاده از تگ NFC
با قراردادن یک تگ NFC در اتاق نشیمن یا نزدیک در ورودی، این امکان را فراهم می‌کنید که دوستان‌تان به وای‌فای شما دسترسی داشته باشند، بدون اینکه مجبور باشید رمزعبورتان را به آنها بدهید. ضرورت نزدیکی تگ به دستگاه NFC موجب می‌شود که کسی از بیرون خانه نتواند به وای‌فای شما متصل شود.

قفل‌کردن و بازکردن در خانه
با وجود اینکه فناوری خانه‌های هوشمند در حال گسترش است، ولی بسیاری‌ از راه‌حل‌های موجود هنوزهم بسیار گران هستند و به تأسیسات پیچیده‌ای نیاز دارند. قفل هوشمند لاکیتران (Lockitron) یکی از سیستم‌های اتوماسیون خانگی به‌صرفه به‌شمارمی‌رود. با استفاده از این قفل علاوه‌بر توانایی قفل‌کردن و باز‌کردن در منزل توسط یک تگ یا دستگاه NFC، می‌توانید قفل را با استفاده از گوشی هوشمند خود (iOS و Android) از هر جایی در جهان کنترل کنید. ولی این کار چگونه ممکن است؟ لاکیتران به وای‌فای خانه‌ی شما متصل می‌شود و علاوه‌بر آن از قابلیت‌های بیشتری مانند دادن دسترسی مهمان به دوستان یا مطلع کردن شما درصورت ورود یکی از اعضای خانواده نیز برخوردار است.

کنترل دستگاه‌های NFC با استفاده از یک حلقه
آیا از کارکردن با گوشی خود برای کنترل دستگاه‌های سازگار با NFC خسته شده‌اید؟ در این‌صورت فقط کافی است که انگشت خود را به این دستگاه‌ها نشان بدهید! «حلقه‌ی NFC» در پروژه‌ی کیک‌استارتر که توسط جان مک‌لیر (John McLear) طراحی شده است، دارای دو قطعه‌ی کارگذاشته‌شده‌ی NFC برای ذخیره‌ی داده‌ها یا کنترل دستگاه‌های دیگری مانند قفل هوشمند لاکیتران است. یکی از قطعات کارگذاری‌شده برای داده‌های حساس‌تر یا دستوراتی مانند بازکردن قفل در یا گوشی و قطعه‌ی دیگر برای داده‌های عمومی‌تری مانند رمز عبور وای‌فای، اطلاعات تماس و … در نظر گرفته شده است.

کاربرد تگ NFC در آموزش
برای ارائه‌ی اطلاعات «پنهان» به دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌ها می‌توان از تگ NFC استفاده کرد. یکی از نمونه‌های بسیار خوب، استفاده‌ی آموزشی از تگ NFC در کالج مرکزی ناتینگهام در انگلستان است. در محوطه‌ی این کالج، در نزدیکی اشیاء مختلف، نقاط لمس NFC فراوانی قرار داده شده است تا یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویانی که انگلیسی‌زبان نیستند راحت‌تر شود. وقتی آنها نزدیک یکی از این نقاط لمس بر گوشی خود ضربه می‌زنند، نام و توضیحی را دریافت می‌کنند. در گذشته در این کالج از کدهای کیوآر استفاده می‌شد، ولی ازآنجاکه دانشجویان برای اسکن‌کردن این کدها به اپلیکیشن خاصی نیاز داشتند، به‌ندرت از این کدها استفاده می‌کردند. گرچه استفاده از تگ NFC در آموزش بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد، ولی باید اعتراف کنم که استفاده از آن برای یادگیری زبان جدید در اوقات فراغت، به هیچ‌وجه منطقی نیست. درحقیقت روش قدیمی استفاده از برچسب‌های Post-Its بسیار راحت‌تر است.

کاربردهای تگ NFC برای صاحبان کسب‌و‌کار
صاحبان رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و کسب‌و‌کارهای مشابه می‌توانند از تگ NFC برای تبلیغ کسب‌و‌کار خود و افزایش رضایت مشتریان استفاده کنند. با استفاده از تگ NFC می‌توانید مشتریان بالقوه را به خرید از خود تشویق کنید. برای این کار می‌توانید پوسترهای تبلیغاتی را در محله‌ی خود قرار بدهید و در آنها از تگ NFC استفاده کنید که حاوی مکان و آدرس شماست. البته ابتدا باید این تگ‌ها را «فقط خواندنی» کنید تا اطلاعات آنها قابل تغییر نباشد. به این طریق وقتی فردی یکی از این تگ‌ها را اسکن می‌کند، اپلیکیشن Google Maps اجرا می‌شود و محل کسب‌و‌کار شما را به او نشان می‌دهد. البته این تنها یکی از نمونه‌های فراوان چگونگی استفاده از تگ NFC در بازاریابی است.

پس فقط به همین مورد اکتفا نکنید. شما می‌توانید روش‌های مناسبی را برای جلب رضایت مشتریان خود پیدا کنید. برای نمونه می‌توانید تگ‌هایی را روی محصولات خود قرار بدهید که حاوی اطلاعات اضافه (مانند صفحه‌ی هدف (landing page، صفحه‌ای که برای تبلیغ و معرفی محصول یا خدمت آگهی‌شده به آن لینک داده می‌شود)، نظرات مشتریان، ویدئوی معرفی محصول و …) هستند یا از تگ‌هایی استفاده کنید که مشتریان شما را در فوراسکور check-in می‌کنند.

در رستوران‌ها نیز می‌توانید از برچسب‌های حاوی تگ NFC روی میزها استفاده کنید. این تگ‌ها نوعی از سیگنال را ارسال می‌کند که مثلا به شما می‌گوید مشتری به پیشخدمت نیاز دارد یا می‌خواهد صورت‌حساب را برای او بیاورند. یکی از روش‌های ساده برای انجام این کار، ارسال ایمیلی توسط تگ NFC است که در اپلیکیشن ایمیل صاحب رستوران، اعلانی را نمایش می‌دهد.

منبع: چطور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.