سلف اسمارت

سبک زندگی هوشمندانه

سرعت گوشی آیفون

چطور سرعت گوشی آیفون خود را بالا ببریم؟

همۀ افراد به دنبال گوشی‌ های پرسرعت و با عملکرد مطلوب هستند، اما مشکل بسیاری از گوشی‌ های هوشمند، کندشدن تدریجی آنهاست. بعضی افراد گمان می کنند که مشکل از گوشی های آنهاست که باعث شده در طول زمان کند شود، اما در واقع یکی از دلایل کند شدن گوشی ها نصب برنامه‌ های مختلف و استفادۀ مداوم از آنهاست. اما راهکارهایی وجود دارد که می توان سرعت گوشی ها را افزایش داد، با ما همراه باشید تا با این روش ها آشنا شوید:

۱. حافظه‌ی گوشی را خالی کنید
همچون گوشی‌های اندرویدی، یک گوشی آیفون که حافظه‌ی آن نزدیک به پرشدن است، کند می‌شود. با حذف برنامه‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کنید و عکس‌ها و ویدئوهایی که لازم ندارید (یا انتقال به فضای ابری)، می‌توانید بار گوشی خود را کاهش دهید. در iOS ۱۱، چند ابزار جدید برای کمک به مدیریت حافظه دردسترس هستند. مسیر فوق را بروید:Settings > General Storage & iCloud Usage و Manage Storage را انتخاب کنید. باطی‌کردن این مسیر، یک نمودار رنگی خواهید دید که فضای اشغال شده و فضای خالی حافظه‌ی گوشی را نشان می‌دهد. در زیر نمودار، چند راهکار برای مدیریت حافظه به شما پیشنهاد داده می‌شود؛ ازجمله، قابلیت تخلیه‌ی برنامه‌های بلااستفاده (Offload Unused Apps)، امکان فعال‌کردن کتابخانه عکس iCloud، حذف خودکار گفتگوهای قدیمی (Auto Delete Old Conversations).

۲. از فرمت‌های جدید HEIF و HEVC استفاده کنید
درiOS۱۱ ، فرمت‌های جدیدی برای فایل‌های ویدئویی و عکس‌ها به‌کار رفته است که موجب کاهش حجم فایل‌ها می‌شود. در آیفون، عکس‌ها از فرمت HEIF و ویدئوها از فرمت HEVC استفاده می‌کنند. اگر شما هم مانند بیشتر کاربران آیفون، عکس‌ها و ویدئوهای زیادی را در حافظه‌ی گوشی خود ذخیره می‌کنید، مسیر فوق را بروید: Settings > Camera > Formats و گزینه‌ی High Efficiency را انتخاب کنید تا از فرمت‌های جدید HEIF و HEVC استفاده کنید.

باید اشاره کنیم که فرمت‌های جدید در گوشی‌های قدیمی‌تر آیفون دردسترس نیستند. تنها دستگاه‌هایی که دارای حداقل پردازنده‌ی گرافیکی تراشه A10 Fusion، مانند آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس هستند، می‌توانند عکس‌ها را با فرمت HEIF و ویدئوها با فرمت HEVC ذخیره کنند.

۳. برنامه‌های خود را بروز کنید
برنامه‌های قدیمی در iOS ۱۱ ممکن است، بدون بروزرسانی سریع و راحت اجرا نشوند. بعد از بروزرسانی آیفون خود به iOS ۱۱، وارد اپ استور شوید و گزینه‌ی Updates را باز کنید، سپس روی گزینه‌ی Update All تپ کنید تا همه‌ی برنامه‌ها بروزرسانی شوند.

۴. گزینه‌ی بروزرسانی خودکار را قطع کنید
همانند نسخه‌های قبلی، در iOS ۱۱ هم پردازش‌هایی در پس‌زمینه اجرا می‌شوند. بروزرسانی برنامه‌ها هم در پس‌زمینه انجام می‌شود. بروزرسانی برنامه‌ها در پس‌زمینه، علاوه‌بر مصرف منابع پردازشگر گوشی، باعث کاهش عمر باتری هم می‌شود. شما می‌توانید این ویژگی را غیرفعال کنید و برنامه‌های خود را به صورت دستی از طریق اپ استور بروزرسانی کنید. برای انجام این کار، به مسیر فوق بروید: Settings > iTunes & App Store و گزینه‌ی Automatic Downloads را غیرفعال کنید.

۵. رفرش برنامه‌ها را مدیریت کنید
علاوه‌بر بروزرسانی، برنامه‌ها به‌طور منظم، محتوای خود را در پس‌زمینه بروزرسانی می‌کنند. به عنوان مثال، برنامه‌های فیس‌بوک یا توئیتر، هنگام بازشدن، به صورت خودکار بروزرسانی می‌شوند. برای مدیریت رفرش برنامه‌ها به این مسیر بروید: Settings > General > Background App Refresh و گزینه‌ی رفرش برنامه را غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید، Background App Refresh را فعال نگه دارید و برخی برنامه‌های خاص را از لیست حذف کنید.

۶. شفافیت و افکت‌های حرکتی را کاهش دهید
اپل برای جذاب‌ترکردن منو‌ها و آیکون‌ها، از افکت‌های حرکتی استفاده می‌کند. با وجودی که این افکت‌ها به‌بهترشدن تجربه‌ی کاربر کمک می‌کنند، اما می‌توانند، موجب کاهش سرعت گوشی آیفون شوند. برای غیرفعال‌کردن این ویژگی‌ها، این مسیر را طی کنید: to Settings > General > Accessibility > Reduce Motion و گزینه‌ی Reduce Motion را فعال کنید. همچنین می‌توانید گزینه‌یAuto-Play Message Effects را هم غیرفعال کنید.

دوباره به صفحه‌ی Accessibility بروید، این‌بار روی گزینه‌ی Increase Contrast تپ کنید و سپس Reduce Transparency را فعال کنید تا شفافیت را کاهش دهید. این تنظیم افکت‌های شفافیت و تاری را کاهش می‌دهد، این افکت‌ها که ظاهرا برای افزایش قابلیت خوانایی طراحی شده‌اند، با وجود پردازش‌های گرافیکی می‌توانند، روی سرعت عملکرد گوشی آیفون تأثیر بگذارند. بنابراین با غیرفعال‌کردن این افکت‌ها، سرعت آیفون شما بهتر خواهد شد.

۷. گوشی خود را ریستارت کنید
همچنان که در بخش گوشی‌های اندرویدی توضیح داده شد، ریستارت‌کردن گوشی، در خیلی از مواقع می‌تواند از فشار روی پردازشگر گوشی بکاهد. اگر آیفون شما به‌طور مداوم چند روز و چند هفته است که روشن است، حتما گوشی خود را ریستارت کنید.

منبع: چطور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *