سلف اسمارت

سبک زندگی هوشمندانه

کد نویسی

سوالاتی که قبل از یادگیری کدنویسی لازم است؟

کد گذاری چیزی است که ما را قادر می سازد تا نرم افزارهای کامپیوتری، برنامه ها و وب سایت ها را بسازیم. مرورگر، سیستم عامل، برنامه های روی گوشی، فیس بوک و همه وب سایت ها با کد ساخته شده اند. بسیاری از دستورالعمل های برنامه نویسی از این فرمان به عنوان اولین مثال خود استفاده می کنند، زیرا این یکی از ساده ترین نمونه هایی است که شما می توانید داشته باشید. این متن «Hello، world!» را بر روی صفحه نمایش می دهد.

این روزها بسیاری از کاربران دغدغه یادگیری کدنویسی را در سر دارند، در حالی که بیشتر آن ها نمی‌دانند قرار است وارد چه عرصه‌ای شوند. درست است که برنامه نویسان اگر کارشان را بلد باشند، درآمد بسیار بالایی خواهند داشت، اما متاسفانه اکثر کسانی که به کد نویسی روی می‌آورند با آگاهی کامل تصمیم نهایی خود را نمی‌گیرند.

طی سال های اخیر تبلیغات‌ گسترده‌ای پیرامون آموزش کد نویسی در اردو های ماهانه و حتی هفتگی صورت گرفته است و افراد بی تجربه معمولا گول این تبلیغات‌ را می خورند.

اما این اصلا صحیح نیست. در حقیقت بسیاری از کاربرانی که ناآگاهانه به کد نویسی روی می‌آورند، در نهایت از تصمیم خود پشیمان می‌شوند؛ چرا که در حین فرایند یادگیری با مراحل و پروسه‌های غیر قابل پیش بینی مواجه خواهند شد. جهت جلوگیری از این موضوع حتما قبل از یادگیری کدنویسی، این سوالات را از خود بپرسید.

1- آیا از حل مسائل لذت می‌برید؟
حل مسئله به عنوان هسته مرکزی کد نویسی شناخته می‌شود. پروسه حل مسئله شامل جنبه‌های متعددی بوده و در درون هر برنامه نویس موفق یک روحیه حل مسئله نهفته است. برخی از کارشناسان می‌گویند هر برنامه نویس 10 درصد از زمان خود را صرف نوشتن مشکلات و 90 درصد دیگر را صرف حل آن‌ها می‌کند و هر کسی که در جهان چنین آماری در موردش صدق کند، مطمئنا یک برنامه نویس فوق العاده خواهد بود؛ برنامه نویسی هنر حل باگ و مشکلات است!

هر کس می تواند ساختار یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرد، هر کس می‌تواند ایده جدیدی در ساخت اپلیکیشن‌ها را در سر داشته باشد. اما آیا همه می توانند با باگ و مشکلات متعدد روبرو شوند؟ مورد آخر نیازمند یک شخصیت خاص است.

2- چه چیزی خلق خواهید کرد؟
بیشتر تازه کار ها در عرصه برنامه نویسی در همان سال اول نا امید می‌شوند. در حالی که دلایل زیادی در این باره وجود دارد، اما شاید مهمترین دلیل این موضوع خستگی از پروسه یادگیری و درماندگی از خراب کاری‌ها باشد.

برنامه نویسی یک عرصه گسترده با صد ها زبان مختلف و بخش‌های متعدد است. در هر بخش بیش از 10 کتابخانه و فریم ورک وجود دارد که می‌توانید آن ها را مورد استفاده قرار دهید.

در مجموع، هیچ وقت نمی توانید همه آن ها را یاد بگیرید. پس این مهم است که بدانید دقیقا می‌خواهید چه کنید. یک برنامه نویس بسیار ماهر گرافیک‌های سه بعدی ممکن است در بخش طراحی وب سایت تجربه‌ای معادل با صفر داشته باشد. شاید بهترین کد نویس هوش مصنوعی از ساخت اپلیکیشن چیزی نداند و این کاملا طبیعی است!

قبل از شروع کد نویسی، بنشینید و در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید بیاندیشید. اگر می‌خواهید وب سایت طراحی کنید پس باید تمرکز خود را در یادگیری JavaScript معطوف کنید. اگر می‌خواهید برنامه‌ای برای مک طراحی کنید، یادگیری Swift ضروری است. اگر می‌خواهید بازی بسازید، به سمت #C و یا Unity بروید.

نکته مهم این سوال این بود که هدف نهایی شما مسیر یادگیری را اختصاصی می‌کند. پس بهتر است این موضوع را از همان اول بدانید.

3- تفریح یا کار؛ کدام یک؟
یکی دیگر از موضوعات مهم این است که برنامه نویسی را برای پروژه‌های شخصی در وقت آزاد خود می‌خواهید و یا قصد ورود به صنعت برنامه نویسی به صورت تمام وقت و حرفه‌ای را دارد. این مورد نیز تاثیر به سزایی در زمینه یادگیری شما دارد.

شاید ایده‌ای برای بازی ویدیویی دارید و فکر می‌کنید احتمالا بتواند موفق باشد. کار روزانه خود به عنوان یک حساب دار را دوست دارید و نمی‌خواهید آن را ترک کنید. پس این پروژه را برای وقت آزاد و به خصوص آخر هفته‌های خود می‌خواهید. در یادگیری زبان برنامه نویسی آزاد هستید و هر کدام را که دوست دارید، یاد بگیرید. تا زمانی که سرگرم هستید، هیچ چیز اهمیتی ندارد.

از سوی دیگر اگر می‌خواهید در صنعت ساخت بازی‌های ویدیویی به درآمد فکر کنید، پس باید یک زبان و موتور قدرتمند برنامه نویسی نظیر Unreal Engine 4، سی پلاس پلاس، جاوا و LIbGDX را بیاموزید و اگر به سمت روبی و Gosu بروید، هرگز در این عرصه موفقیت حرفه‌ای بدست نخواهید آورد.

4- چقدر انگیزه دارید؟
برنامه نویسی سخت می‌باشد. نمی‌گوییم که یادگیری کد نویسی سخت بوده و یا حل مشکلات طاقت فرسا است، اما کل پروسه برنامه نویسی می‌تواند تاثیراتی در قدرت روحی شما بگذارد.

به همین دلیل پشتکار یکی از مهمترین ویژگی‌های شخصیتی یک برنامه نویس موفق است. هر پروژه ممکن است شامل مراحل متعدد حل مسئله شود که کم کم روحیه و قدرت شما را کاهش می‌دهد و اگر به اندازه کافی استعداد و انگیزه نداشته باشید، مطمئنا به مشکل بر می‌خورید.

منبع: دیجی رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *