سلف اسمارت

سبک زندگی هوشمندانه

خودروی کم مصرف

پنج خودروی کم مصرف تولیدی و وارداتی

مصرف سوخت یکی از مهم ترین متغیرهایی است که در هنگام انتخاب خودرو تاثیر بسیاری روی نظر خریداران در بازارهای مختلف دارد. این موضوع که مستقیما به تکنولوژی موتور، استفاده از مواد مناسب در ساخت پیشرانه، وزن، آیرودینامیک و نیز هماهنگی موتور و جعبه دنده خودرو ربط مستقیم دارد، به دلیل این که قیمت بنزین در ایران در پایین ترین میزان خود نسبت به بازار جهانی و منطقه ای قرار دارد چندان محلی از اعراب نداشته و در انتخاب های خریداران وزن بالایی ندارد.

در عین حال بازار اروپا به دلیل قیمت بالای بنزین و نیز اهمیت سطح تکنولوژی خودرو در عوارض سالانه و مالیات های شهری که مستقیما روی مصرف سوخت و انتشار آلاینده تاثیر دارد، یکی از نقاطی است که خریداران با هم و غم خاصی در هنگام خرید اتومبیل به آن توجه می کنند. تلاش کردیم با توجه به لزوم ارتقا استانداردهای مصرف و تولید در ایران، نگاهی بیندازیم به پنج خودروی کم مصرف تولیدی و وارداتی بازار ایران که از قضا همگی طرفداران بسیاری دارند.

اگر شما در مورد قیمت سوخت خودروی خود نگران هستید یا به دلیل حفظ محیط زیست سالم مایل به کاهش مصرف سوخت هستید، مجبور نیستید ماشین خود را با مصرف سوخت بالا انتخاب کنید.

آیا می دانستید اگر نگهداری وسیله نقلیه در یک برنامه منظم انجام نشود، می تواند تا 30 درصد مصرف سوخت را افزایش دهد؟ همه ما اهمیت تعمیر و نگهداری خودرو را به خوبی می دانیم، اما به دلایلی آن را انجام نمی دهیم.

تویوتا پریوس
مصرف سوخت این خودرو بی اندازه جالب است مخصوصا وقتی می فهمیم که هندلینگ و شتابی مشابه تویوتا کورولا را از خود بروز می دهد و در عین حال مصرف سوختش در هر 100 کیلومتر کمتر از 3.5 لیتر است. این خودرو که جزو پاک ترین اتومبیل های بازار جهانی نیز هست، با تولید 99 گرم دی اکسید کربن در هر 100 کیلومتر به معنی واقعی کلمه یک سدان سبز و دوستدار محیط زیست است.

میتسوبیشی میراژ
کم مصرف ترین هاچ بک بازار ایران که در هر 100 کیلومتر تنها چهار لیتر سوخت مصرف می کند و به همین اندازه در زمینه انتشار آلاینده موفق و سبز است. این خودرو که از یک موتور 1200 سی سی مجهز به تکنولوژی می وک میتسوبیشی استفاده می کند، در هر 100 کیلومتر کمتر از 110 گرم مواد آلاینده تولید می کند ضمن این که قدرت موتور نیز کافی و به میزان 80 اسب بخار است که برای هاچ بکی در این رده واقعا کافی به نظر می رسد.

هیوندای سوناتا هیبرید
یک هیبریدی نسبتا لوکس و بزرگ و جادار که در نمونه 2017 بین 200 تا 210 میلیون تومان قیمت داشته و با داشتن یک موتور 56 کیلوواتی در کنار موتور بنزینی، مصرف سوختی کمتر از پنج لیتر را عاید راننده می کند. سوناتا هیبریدی که توانسته به رغم قیمت بالا و تکنولوژی ناشناخته در ایران به خوبی در بازار سر و صدا کند، اخبرا در نسل جدیدش با بهای گزاف 270 میلیون تومان خرید و فروش می شود که در نوع خود واقعا گران است.

رنو ساندرو
مصرف سوخت این خودرو کمتر از هفت لیتر است که در بین محصولات وطنی از همه رقمی بهتر است. ساندرو که در دو نمونه استپ وی و هاچ بک توانسته در بازار ایران حضوری به شدت موفقیت آمیز را تجربه کند، به مدد یک موتور نسبتا مدرن چهار سیلندر با کد کا4ام که 1598 سی سی حجم آن است و 107 اسب بخار قدرت دارد، علاوه بر ارائه یک سواری نرم و آرام به مالک خودرو، مصرف سوختی همپای استانداردهای اروپایی را عاید خریداران ایرانی می کند. خوشبختانه ساندرو در هر کیلومتر با میزان انتشار 164 گرم آلاینده یکی از خودروهای پاک بازار ایران است.

رنو کپچر
موتور تی سی ای 120 رنو یکی از شاهکارهای گروه رنو- نیسان است که با حجم 1200 سی سی، 120 اسب بخار قدرت و 160 نیوتن متر گشتاور تولید می کند ضمن این که با مصرف سوختی کمتر از پنج لیتر در هر 100 کیلومتر، عنوان کم مصرف ترین کراس اوور بازار ایران را به خود اختصاص داده است. کپچر در هر 100 کیلومتر 150 گرم دی اکسید کربن تولید کرده و از این نظر هم محصولی سبز به حساب می آید.

منبع: هفت صبح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *