سلف اسمارت

سبک زندگی هوشمندانه

ارزهای دیجیتال

نبرد بیت کوین و اتریوم در دنیای فناوری

ارزهای دیجیتال مبتنی بر اینترنت هستند. آنها با پول فیزیکی (سکه و اسکناس) تفاوت دارند، زیرا آن ها در فضای واقعی حضور فیزیکی ندارند. در عوض، آنها از طریق ارتباطات آنلاین بین طرفین منتقل می شوند. به غیر از این، ارزهای دیجیتال توابع مشابهی را نسبت به سایر انواع پول دارند. رمز گذاری ارز، مانند Bitcoin، نمونه ای برجسته از ارزهای دیجیتال هستند.

با توجه به هیاهوی دنیای ارزهای رمزپایه پرسش‌های جالبی در این زمینه مطرح شده‌ است. بسیاری از افراد هنوز احساس می‌کنند باید میان خرید بیت کوین یا اتریوم یکی را انتخاب کنند، زیرا یکی از آن‌ها «باید» بهتر از دیگری باشد؛ اما جنبه‌هایی در هر یک از این دو ارز رمزپایه وجود دارند که می‌تواند یکی از این ارزهای رمزپایه را «بهتر از» رقیب جلوه دهد.

نبرد بیت کوین و اتریوم در فناوری
از جنبه نظری، می‌توان ادعا کرد که بیت کوین بهتر از هر ارز رمزپایه و توکن یا دارایی دیجیتالی دیگری است. زیرا اگر بیت کوین نبود، دیگر رقبای آن هم وجود نداشتند. بیت کوین همواره اولین ارز رمزپایه «مهم» باقی خواهد ماند و اکنون حدود ۹ سال از زمان ارائه آن می‌گذرد. از طرف دیگر، اتریوم تنها چند سال است که به بازار آمده و می‌توان گفت اتریوم فناوری‌های جالب‌تری در آینده ارائه خواهد داد. قراردادهای هوشمندانه اتریوم یک فناوری انقلابی بوده‌اند، گرچه همین مفهوم به زودی بخشی از پروتکل بیت کوین هم خواهد بود.
بیت کوین کمبود آزاردهنده‌ای در زمینه امکانات کاربردهای توزیع دارد. در این زمینه، به نظر می‌رسد اتریوم «بهتر» باشد؛ اما هیچ کاربرد توزیع شده عمده‌ای هم وجود ندارد که اکثریت جامعه آن را پذیرفته باشند. اتریوم از نظر فناوری نسبت به بیت کوین برتری دارد؛ اما تا زمانی که این خدمت توسط تعداد زیادی از افراد استفاده نشود، این مزیت فقط یک عبارت لغوی است.

تعداد سکه‌ها
زمانی که به منبع موجود ارزهای رمزپایه توجه می‌کنیم، واضح است که بیت کوین پراکنده‌تر از اتریوم است. در واقع، بیت کوین دارای ظرفیت حداکثر ثابت ۲۱ میلیون سکه است. اتریوم بیش از ۹۲ میلیون سکه در گردش دارد و هر روز تعداد بیشتری سکه استخراج می‌شوند. اتریوم، حتی زمانی که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند هم تا حدودی یک ارز بدون نوسان باقی می‌ماند. بسیاری از افراد این امر را نادیده می‌گیرند، گرچه ارزش توجه دارد.
عدم آگاهی از آن‌ که حداکثر چند سکه اتریوم در گردش خواهند بود هم تا حدی نگران‌کننده است. بسیاری از مشتاقان اتریوم این مورد را نادیده می‌گیرند و ادعا می‌کنند اهمیتی ندارد؛ اما مطمئنا چنین جزئیاتی باید برای تمام افرادی که درگیر هر ارز رمزپایه‌ای می‌شوند، اهمیت داشته باشند. در حال حاضر، اتریوم تنها ارزِ بدون ظرفیت ثابت نیست، اما با توجه به ظرفیت کنونی بازار آن، این امر می‌تواند طی زمان تبدیل به یک مسئله شود. در این زمینه بیت کوین بهتر است، زیرا در رابطه با ذخیره موجودش هیچ نگرانی وجود ندارد.

شک و تردیدها
از دیدگاهی، هم بیت کوین و هم اتریوم در سال گذشته با سود قابل‌توجهی روبه‌رو بوده‌اند. در مورد بیت کوین، این سودها از نظر درصدی کم‌تر بوده‌اند؛ اما بیت کوین پیش از اتریوم ایجاد شده و طی سال‌ها دارای افزایش ارزش ثابتی بوده است. ارزش اتریوم به‌ صورت ناگهانی در یک سال و نیم گذشته افزایش یافته است؛ اما این امر که آیا این روند در دراز‌مدت هم باقی می‌ماند یا خیر، هنوز مشخص نیست.
در حال حاضر، قیمت اتریوم هنوز وابسته به قیمت بیت کوین است. زمانی که ارزش بیت کوین بالا می‌رود، اغلب ارزش اتریوم کاهش می‌یابد و سپس ثابت می‌شود. در حالتی که بیت کوین دچار کاهش ارزش می‌شود، اتریوم یا همراه با آن بی‌ارزش می‌شود، یا به سود اندکی دست می‌یابد. با این وجود، ارزش این دو ارز رمزپایه اغلب در عرض چند ساعت به مکان واقعی خود می‌رسند.

در حال حاضر، واضح است از میان این دو ارز رمزپایه، بیت کوین دارای روند صعودی و اتریوم در حال تلاش برای تثبیت است. تمامی ارزهای رمزپایه وابسته به عملکرد بیت کوین هستند و اتریوم هم از این امر مستثنا نیست.

منبع: پیمنت ۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *